Co z tą polską reprezentacją?

Jerzy Brzęczek - Foto Olimpik

BUM! Tej wiadomości nikt się nie spodziewał. Wielu na nią liczyło, ale nic nie zapowiadało jej w takim momencie. Jerzy Brzęczek przestał pełnić funkcję trenera kadry narodowej. I co dalej?

Nowy rok, nowe decyzje

Pomimo wypracowanej nienajlepszej opinii wśród kibiców, stanowisko Jerzego Brzęczka nie wydawało się być na ten moment zagrożone. Prezes PZPN, Zbigniew Boniek, jeszcze jesienią bronił trenera i obstawał przy jego dalszej pracy z zawodnikami. Wiele tabloidów snuje domysły, jakoby Boniek w czasie przerwy świątecznej, mając czas na głębokie przemyślenia, zmienił zdanie i podjął ostateczną decyzję. Wszystkie osoby związane z PZPN-em, w tym również piłkarze, zapewniają, że nie mieli żadnego udziału w zwolnieniu trenera i była to wyłącznie decyzja Prezesa. Czy to dobrze, że decyzję podjął sam?

Krzysztof Stanowski, dziennikarz, założyciel Weszło.com“Uważam, że tak powinno być. Prezes rozmawia z zawodnikami na bieżąco, wie jakie są nastroje wewnątrz i na pewno bierze to też pod uwagę, ale gdy przychodzi moment podjęcia ostatecznej decyzji to musi ją podjąć samemu i odpowiedzialność też w stu procentach wziąć na siebie.”

Z pewnością ten ruch nie należał do najłatwiejszych. W końcu Brzęczek realizował wszystkie założone postanowienia, a drużyna, może w nienajlepszym stylu, ale szła do przodu (lub przynajmniej stała w miejscu). Pojawili się w niej również młodzi zawodnicy, na których wszystkim zależało. Mimo wszystko eksperci zgodnie stwierdzają, że najlepszym występem kadry za czasów Brzęczka, był zremisowany 1-1 mecz z Włochami w Bolonii, będąc jednocześnie debiutem trenerskim byłego selekcjonera. Echem w mediach odbiło się również napięcie na linii trener-kapitan, a mówiąc bardziej wyraziście, trener – najlepszy piłkarz świata. Z pewnością wszystkim zależy na komforcie pracy Lewandowskiego, choć mocno podkreśla się brak udziału Roberta w ostatnich wydarzeniach.

Czego możemy się spodziewać?

W czwartek usłyszymy oficjalne oświadczenie dotyczące zwolnienia Jerzego Brzęczka wraz z wyjaśnieniem powodów tej decyzji. Najprawdopodobniej jednak nie poznamy jeszcze nazwiska nowego selekcjonera, chociaż rozmowy z potencjalnymi kandydatami są podobno na zaawansowanym etapie. Wszystko wskazuje na to, że nowym trenerem reprezentacji zostanie obcokrajowiec, ale konkretne nazwiska pozostają tajemnicą. Czy będzie to były zawodnik? Czy doświadczenie na boisku determinuje umiejętności trenerskie?

Robert Podoliński, trener, komentator sportowy – “Na swoim przykładzie wiem, że pewne obycie w szatni się przydaje. Nie będąc piłkarzem grającym w Ekstraklasie czy reprezentacji Polski, musiałem uczyć się ligi. Kosztowało mnie to utratę pracy. Z pewnością doświadczenie na boisku i ogranie z piłką pomaga przy pracy trenera, ale czy determinuje i jest jednym z głównych warunków? Myślę, że nie.”

Niepokojem napawa fakt, że naszą drużynę czeka intensywny rok. Przełożone z 2020 roku mistrzostwa Europy, eliminacje do mistrzostw świata, a jakby tego było mało, nowy szkoleniowiec będzie miał do dyspozycji tylko jeden(!) trening, zanim ruszy cała karuzela.

Jedno jest pewne – prowadzenie drużyny ze sporym potencjałem oraz najlepszym piłkarzem świata, byłoby dużym wyzwaniem dla niejednego światowej klasy trenera. Pozostaje nam czekać na czwartkową wypowiedź prezesa PZPN.

 374 wyświetleń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *